بیانیه رسالت

مجتمع فرهنگی آموزشی امام صادق علیه السلام

بسم اللّه الرحمن الرحیم

مجتمع فرهنگی آموزشی غیرانتفاعی امام صادق علیه السلام وابسته به دانشگاه امام صادق علیه السلام به عنوان یکی از نهادهای فرهنگی اسلامی و برآمده از انقلاب اسلامی ، در مجموعه آموزش و پرورش کشور در راستای اهداف و چشم اندازهای دانشگاه امام صادق علیه السلام برای آموزش و توسعه دانش بشری مبتنی بر غایت گرایی آفرینش ، آموزه های وحیانی و معارف و علوم اسلامی پایه گذاری شده و بر این باور است که درتعالیم اسلام و مکتب امام صادق علیه السلام که تبلور ناب آن است ، ظرفیت و جامعیتی نهفته است که با کشف ، تبیین و کاربردی کردن آن ، می توان درعلوم و فنون بشری تحولی عظیم پدید آورد و در پرتو آن عالمان شایسته و فرهیخته تربیت نمود.

 

مجتمع بر مبنای اصول و ارزشهای اسلامی ، علم را نوری خدایی ، سرمایه ای والا و مایه کمال و تعالی انسانهای مستعد و مهذب می داند و معتقد است که تعلیم و تعلم همراه با تهذیب نفس ، درراستای حرکت انبیاء الهی علیهم السلام و مهمترین رسالت انسان است و تنها با الهی شدن انگیزه ها و هدفها و توأم شدن علم و عمل ، نقش حقیقی علم در جامعه بشری ایفا خواهد شد .

 مجتمع امام صادق علیه السلام برآن است تا با بهره مندی از آموزه های دینی و دستاوردهای علمی ، الگویی برای تربیت دینی در نظام آموزش و پرورش ارائه نماید و بر اساس دانش آموختگی دین محور ، دانش آموزانی عالم ، مهذب و دارای روحیه انقلابی وتفکر بسیجی براساس آرمانهای امام خمینی (رحمه الله) و بدور از افراط وتفریط تربیت نموده و در اعتلای جامعه اسلامی در ابعاد علمی و اجرایی پیشرفتی شگرف ایجاد نماید .

مجتمع برای تحقق اهداف و ارتقای مستمر کیفیت خود توجه به موارد زیر را ضروری می داند

۱- جذب دانش آموزانی جویای علم و اخلاق ازخانواده های مؤمن و معتقد به تعالیم مکتب حیات بخش اسلام و پایبند به ارزشهای نظام مقدس جمهوری اسلامی و بهره مندی از آموزگاران و دبیران دانشور، مومن، متعهد، مهذب و انقلابی.

۲- ایجاد ارتباطات شایسته بین خانواده ونیروی انسانی مجتمع و دستیابی به فضای صمیمیت و همکاری درراستای اهداف .

۳- تقویت ایمان و غیرت دینی ، رشد اخلاق اسلامی و تهذیب نفس از راههایی مانند ایجاد فضای سالم اعتقادی و اخلاقی و ارائه آموزه ها و الگوهای عملی .

۴- اصلاح و ارتقاء مستمر و توسعه برنامه ها و محتوای فرهنگی آموزشی ، پرورشی وپژوهشی در راستای کسب دانش و تعمیق ایمان ، ایجاد وتقویت هویت اسلامی ، ایرانی و روحیه جستجوگری .

۵- رشد فزاینده علمی و اعتقادی همراه با سلامت جسم و روان از راههایی مانند تقویت فضای برخوردار از نشاط ،امید ، خلاقیت ، ابتکار و ایجاد بنیه لازم برای کسب مدارج بالاتر .

۶- ارتقاء کیفیت مدیریت مجتمع متناسب با مقتضیات و تحولات علمی ، اجتماعی و فناوری ، تقدم کیفیت بر کمیت برون دادها ،تخصیص بهینه امتیازات و تسهیلات بر پایه اهداف و نظام ارزشیابی .

۷- بهره مندی از دستاوردهای مفیدمراکز علمی حوزوی و دانشگاهی خصوصاً دانشگاه امام صادق (علیه السلام) در ابعاد گوناگون همینطور ظرفیتهای نیروی انسانی متعهد و متخصص.

۸- استفاده از فناوریهای جدید برای بالا بردن سرعت، دقت و کارآمدی آموزش و تسهیل ارتباطات علمی، با توجه به مقتضیات و نیازهای جامعه، با این تاکید که فناوری همواره نقش ابزاری برای تحقق رسالت مجتمع داشته باشد.

۹- متعهد بودن دانش و دانشور درقبال عدالت، حرمت و کرامت انسانی ، حفظ نعمتهای الهی و مشکلات و آلام بشری

۱۰- متعهد بودن دانش و دانشور درقبال افزایش انسجام اجتماعی ، برادری ، محبت ، نظم اجتماعی ، وجدان کاری ، تعهد پذیری و کاهش و رفع مشکلات جامعه ، مقابله با تهاجم فکری و فرهنگی از موضع تفکر اسلامی ، هدایت جامعه به سمت خوداتکایی، افزایش مشارکت مردم در اعتلای نظام اسلامی و ایجاد روحیه انقلابی.

مجتمع امام صادق (علیه السلام) ، پیروی واطاعت از ولایت مطلقه فقیه درعصر غیبت را شرط انتظار سازنده ، امتداد پیروی از پیامبر اکرم (صلی اللّه علیه وآله وسلم) و ائمه اطهار(علیهم السلام) و از مبانی اساسی خود می داند و ضمن پاسخگویی در برابر هیأت امنای عالم و دین محور خود بار اصلی تحقق رسالتش را بر دوش مدیران ،معلمان و نیروهای اجرایی شایسته ، کارآمد و متعهد می داند.