بیانیه رسالت مجتمع فرهنگی آموزشی امام صادق علیه‌السلام

بسم الله الرحمن الرحیم

 

مجتمع آموزشی غیردولتی امام صادق علیه‌السلام وابسته به دانشگاه امام صادق علیه‌السلام به‌عنوان یکی از نهادهای فرهنگی اسلامی و برآمده از انقلاب اسلامی، در مجموعه آموزش‌وپرورش کشور در راستای اهداف و چشم‌اندازها و به‌عنوان یک نهاد تمهیدی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام برای آموزش و توسعه دانش بشری مبتنی بر غایت‌گرایی آفرینش، آموزه‌های وحیانی و معارف و علوم اسلامی پایه‌گذاری شده و بر این باور است كه در تعالیم اسلام و مكتب امام صادق علیه‌السلام كه تبلور ناب آن است، ظرفیت و جامعیتی نهفته است كه با كشف، تبیین و كاربردی كردن آن، می‌توان در علوم و فنون بشری تحولی عظیم پدید آورد و در پرتو آن عالمان شایسته و فرهیخته تربیت نمود.

مجتمع بر مبنای اصول و ارزش‌های اسلامی، علم را نوری خدایی، سرمایه‌ای والا و مایه كمال و تعالی انسان‌های مستعد و مهذب می‌داند و معتقد است كه تعلیم و تعلم همراه با تهذیب نفس، در راستای حركت انبیاء الهی علیهم‌السلام و مهم‌ترین رسالت انسان است و تنها با الهی شدن انگیزه‌ها و هدف‌ها و توأم شدن علم و عمل، نقش حقیقی علم در جامعه بشری ایفا خواهد شد.

مجتمع امام صادق علیه‌السلام بر آن است تا با بهره‌مندی از آموزه‌های دینی و دستاوردهای علمی، الگویی برای تربیت دینی در نظام آموزش‌وپرورش ارائه نماید و بر اساس دانش‌آموختگی دین‌محور، دانش‌آموزانی عالم، مهذب و دارای روحیه انقلابی و تفکر بسیجی بر اساس آرمان‌های امام خمینی (رحمه الله) و به‌دوراز افراط‌وتفریط تربیت نموده و در اعتلای جامعه اسلامی در ابعاد علمی و اجرایی پیشرفتی شگرف ایجاد نماید.

مجتمع برای تحقق اهداف و ارتقای مستمر كیفیت خود توجه به موارد زیر را ضروری می‌داند:

  1. جذب دانش‌آموزانی جویای اخلاق و علم از خانواده‌های مؤمن و معتقد به تعالیم مکتب حیات‌بخش اسلام و پایبند به ارزش‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی با اولویت تداوم رشد و تعالی در دانشگاه امام صادق (علیه‌السلام).
  2. بهره‌مندی از آموزگاران و دبیران دانشور، مؤمن، متعهد، مهذب و انقلابی.
  3. ایجاد ارتباطات شایسته بین خانواده و نیروی انسانی مجتمع و دستیابی به فضای صمیمیت و همکاری در راستای اهداف.
  4. تقویت ایمان و غیرت دینی، رشد اخلاق اسلامی و تهذیب نفس از راه‌هایی مانند ایجاد فضای سالم اعتقادی و اخلاقی و ارائه آموزه‌ها و الگوهای عملی.
  5. اصلاح و ارتقاء مستمر و توسعه برنامه‌ها و محتوای آموزشی، پرورشی و پژوهشی در راستای کسب دانش و تعمیق ایمان، ایجاد و تقویت هویت اسلامی، ایرانی و روحیه جستجوگری.
  6. رشد فزاینده علمی و اعتقادی همراه با سلامت جسم و روان از راه‌هایی مانند تقویت فضای برخوردار از نشاط، امید، خلاقیت، ابتکار و ایجاد بنیه لازم برای كسب مدارج بالاتر.
  7. ارتقاء كیفیت مدیریت مجتمع متناسب با مقتضیات و تحولات علمی، اجتماعی و فناوری، تقدم كیفیت بر كمیت بروندادها، تخصیص بهینه امتیازات و تسهیلات بر پایه اهداف و نظام ارزشیابی.
  8. بهره‌مندی از دستاوردهای مفید مراکز علمی حوزوی و دانشگاهی خصوصاً دانشگاه امام صادق (علیه‌السلام) در ابعاد گوناگون ازجمله ظرفیت‌های نیروی انسانی، دقت و كارآمدی آموزش و تسهیل ارتباطات علمی، با توجه به مقتضیات و نیازهای جامعه، با این تأکید كه فناوری همواره نقش ابزاری برای تحقق رسالت مجتمع داشته باشد.
  9. متعهد بودن دانش و دانشور در قبال عدالت، حرمت و كرامت انسانی، حفظ نعمت‌های الهی و مشكلات و آلام بشری.
  10. متعهد بودن دانش و دانشور در قبال افزایش انسجام اجتماعی، برادری، محبت، نظم اجتماعی، وجدان كاری، تعهدپذیری و كاهش و رفع مشكلات جامعه، مقابله با تهاجم فكری و فرهنگی از موضع تفكر اسلامی، هدایت جامعه به سمت خوداتكایی و افزایش مشاركت مردم در اعتلای نظام اسلامی.

مجتمع امام صادق (علیه‌السلام)، پیروی و اطاعت از ولایت مطلقه فقیه در عصر غیبت را شرط انتظار سازنده، امتداد پیروی از پیامبر اكرم (صلی‌الله علیه و آله و سلم) و ائمه اطهار (علیهم‌السلام) و از مبانی اساسی خود می‌داند و ضمن پاسخگویی در برابر هیئت‌امنای عالم و دین‌محور خود بار اصلی تحقق رسالتش را بر دوش مدیران، معلمان و نیروهای اجرایی شایسته، كارآمد و متعهد می‌داند.